Jak zdobyć uwagę ucznia w scyfryzowanym świecie
577 742 022

Zajęcia, które wciągają jak Minecraft!

Dino

Jak zdobyć uwagę ucznia w scyfryzowanym świecie

Dzisiejsza młodzież dorasta bombardowana „rozpraszaczami” przeróżnej postaci – lajki, serduszka, relacje, wciągające gry komputerowe stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności. I faktycznie, „rozpraszacze” istniały zawsze, jednak teraz w naszym otoczeniu jest ich dużo więcej, niż chociażby jedną czy dwie dekady temu. Metodyka nauczania w szkołach publicznych zdaje się nie nadążać za dynamicznie zmieniającym się światem. Dziś opowiemy o tym, jak wygrać walkę o uwagę ucznia w dzisiejszych, scyfryzowanych czasach. Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

walka o uwage

Nierówna walka o uwagę ucznia

Dziś każdy szkolny nauczyciel stoi przed trudnym zdaniem – musi konkurować o uwagę ucznia z serwisami społecznościowymi, grami i wieloma innymi atrakcyjnymi dla młodej osoby tematami czy rzeczami. Niestety, nawet jeżeli dziecko nie używa telefonu w trakcie lekcji, to istnieje duże ryzyko, że pomimo fizycznej obecności w klasie, myślami jest kompletnie gdzie indziej – to dlatego, że wspomniane już gry czy aplikacje są dla niego po prostu ciekawsze niż kolejna godzina omawiania ułamków, czy czasu Present Continous.

Niestety, publiczny system nauczania bardzo mozolnie dostosowuje się do dynamicznie zmieniających się realiów i właśnie dlatego, nauczyciele najczęściej przegrywają nierówną walkę o uwagę. Brak uwagi to brak zainteresowania tematem prowadzonych zajęć. Brak zainteresowania może niestety skutkować stopniowo nawarstwiającymi się zaległościami, brakami programowymi, gorszymi ocenami i prędzej czy później niechęcią do dalszej nauki danego przedmiotu.

Oczywiście, możemy ograniczyć liczbę rozpraszaczy w otoczeniu młodej osoby – warto jednak zachować w tym wszystkim zdrowy rozsądek i umiar. Media społecznościowe i gry komputerowe nie znikną z jak za dotknięciem magicznej różdżki z naszego otoczenia. Wciąż będą one częścią codzienności dziecka – co więc zrobić, aby umożliwić młodej osobie efektywne zdobywanie wiedzy w takich realiach? Współcześnie coraz częściej możemy natknąć się na prywatne zajęcia z angielskiego dla dzieci prowadzone przy użyciu przeróżnych popularnych zabawek czy gier. Inne przykłady to np. matematyka dla najmłodszych, robotyka z klockami LEGO czy np. kodowanie w Minecrafcie. Jaki wspólny mianownik łączy wszystkie te zajęcia? Metodyka nauczania dostosowana do współczesnych realiów!

Jak zdobyć uwagę ucznia?

Na każdych z wymienionych zajęć spotkamy się z podobną metodyką przełożoną na różne formaty – jest to oczywiście „nauka poprzez zabawę”. Dlaczego właśnie taka forma nauczania jest obecnie uważana za najbardziej skuteczną? Ponieważ nauka poprzez zabawę dostarcza dziecku takich samych wrażeń i emocji jak te, które młoda osoba czerpie z grania na konsoli czy komputerze w ulubione tytuły. Dzięki takiemu podejściu do przekazywania wiedzy nauka nie kojarzy się uczniowi z nudą i sterczeniem nad podręcznikami a z czymś ciekawym, porywającym, i angażującym. Jedynie w taki sposób możemy rywalizować z „alternatywami” dla nauki. To proste – czy nam się to podoba, czy nie, współczesne zajęcia edukacyjne muszą stanowić atrakcyjną alternatywę dla długich godzin spędzonych przed komputerem czy scrollowania walla w mediach społecznościowych.

Angażujące zajęcia w Kopalni Nauki i Wiedzy

Naukę z zabawą można łączyć na wiele różnych sposobów – taką metodykę nauczania wdraża się poprzez gry i zabawy oraz stosowanie przeróżnych pomocy dydaktycznych. Jako Kopalnia Nauki i Wiedzy przede wszystkim postawiliśmy na Edukacyjną wersję Minecrafta – Minecraft Education. Skąd ten pomysł? To proste – Minecraft to gra uwielbiana przez miliony młodych osób na całym świecie.

Wiele uczniów i uczennic szkoły podstawowej spędza czas, na granie w tę grę, zamiast poświęcić go na naukę. A gdyby tak spotkać się z nimi w świecie tej gry, czyli w środowisku, które tak doskonale znają i tam, w wirtualnej klasie, przekazywać im wiedzę szkolną? To nie my pierwsi wpadliśmy na ten pomysł. Twórcą edukacyjnej wersji Minecrafta jest Microsoft. Jednym z głównych propagatorów wykorzystywania tejże gry jako narzędzia edukacyjnego jest z kolei Uniwersytet z Cambridge. My natomiast jako Kopalnia Nauki i Wiedzy jesteśmy pierwszą w Polsce certyfikowaną placówką edukacyjną wykorzystująca Minecrafta jako narzędzie dydaktyczne. Prowadzimy takie zajęcia jak:

I wiecie co? Jesteśmy pod wrażeniem tego, jak skuteczna jest ta forma nauczania, dlatego planujemy rozszerzenie programu o nowe przedmioty. Dzieci mogą w dobrze znanym sobie środowisku zdobywać i utrwalać wiedzę przedmiotową, która odpowiada programowi nauczania przerabianemu w szkole. Pracują z podręcznikiem, zeszytem i nauczycielem, ale zadania rozwiązują zarówno w realnym, jak i wirtualnym świecie. Nasze zajęcia są dla młodych osób czymś porywającym i atrakcyjnym. Zdecydowanie nie kojarzą się jako nudny i smutny obowiązek „do odklepania” a jako przygoda, ciekawa forma spędzenia czasu, coś, na co uczęszcza się z przyjemnością. Rok szkolny 2023/2024 powoli dobiega końca, ale my już w tym miejscu zapraszamy serdecznie na zapisy na kolejny sezon!