Czy Minecraft Education będzie powszechnie wykorzystywany w szkołach publicznych? Sprawdźmy!
577 742 022

Zajęcia, które wciągają jak Minecraft!

Dino
<

Czy Minecraft Education będzie powszechnie wykorzystywany w szkołach publicznych? Sprawdźmy!

Niespodzianka – Ministerstwo Edukacji i Nauki rozpoczęło szkolenia nauczycieli w zakresie stosowania edukacyjnej wersji Minecrafta jako pomocy dydaktycznej. Czy to oznacza, że już niebawem każda szkolna klasa przemieni się w lokalną Kopalnię Nauki i Wiedzy? Czy faktycznie Minecraft Education ma szansę stać się powszechnie stosowanym narzędziem edukacyjnym? Co na tę chwilę wiadomo o dalszych planach MEN w tej sprawie? Czy wprowadzenie Minecrafta do szkół będzie miało wpływ na funkcjonowanie naszej Kopalni? Specjalnie dla Was postanowiliśmy zebrać wszystko, co dotychczas wiadomo o Minecrafcie w szkołach – zapraszamy do lektury!

Spis treści:

Cyfryzacja szkół publicznych

Tak to prawda – na temat naszego publicznego systemu nauczania można powiedzieć wiele negatywnych rzeczy. Z drugiej jednak strony warto również dostrzegać zachodzące w nim pozytywne zmiany, a jedną z nich zdecydowanie jest cyfryzacja polskiego szkolnictwa. W tym zakresie zrobiliśmy ogromny krok do przodu – w trakcie ostatniej dekady wiele klas w polskich szkołach przekształciło się w centra multimedialne wyposażone w wysokiej klasy sprzęt komputerowy i peryferyjny. Kolejnym ogromnym krokiem, jaki poczyniliśmy w zakresie cyfryzacji szkolnictwa, są fundowane przez państwo laptopy dla czwartoklasistów i nauczycieli. Polskie szkoły w ostatnich latach poczyniły naprawdę ogromny krok do przodu w zakresie cyfryzacji i nie sposób tego nie docenić.

Szkolenia nauczycieli z obsługi Minecraft Education

Na stronie Ministerstwa Edukacji możemy przeczytać, że w październiku wystartowały szkolenia nauczycieli w zakresie korzystania z edukacyjnej wersji gry Minecraft jako pomocy dydaktycznej. Mają się one odbywać w wielu polskich miastach po to, aby każdy nauczyciel miał szansę poznać możliwości, jakie drzemią w modelu edukacyjnym opartym o tę wyjątkową grę. Z założenia dzięki tym szkoleniom każdy nauczyciel będzie umiał biegle posługiwać się edukacyjną wersją Minecrafta. Czy przedmioty takie jak matematyka w Minecraft lub angielski w Minecraft pojawią się w polskich szkołach? Na tę chwilę wygląda na to, że nie. Minecraft najprawdopodobniej będzie stosowany w szkołach, ale jako dodatkowa pomoc dydaktyczna, a nie jako podstawa do wprowadzenia kolejnych przedmiotów.

Kiedy Minecraft pojawi się w polskich szkołach?

Na razie nie podano konkretnej daty, po której Minecraft będzie musiał być używany w polskich szkołach jako jedna z pomocy dydaktycznych. Jeżeli jednak aktualnie trwające szkolenia nauczycieli będą sprawnie realizowane, to najprawdopodobniej pierwsze zajęcia z wykorzystaniem Minecrafta wystartują już w przyszłym roku szkolnym. Ten nieodległy termin jest faktycznie realny – Ministerstwo Edukacji i Nauki na swojej stronie wielokrotnie już podkreślało zalety Minecrafta i możliwości, jakie daje ta gra w zakresie edukacji szkolnej. MEN już oświadczyło, że każdy uczeń będzie miał darmowy dostęp do Minecraft Education. Chociażby czytając kolejne wzmianki MEN na temat tej gry, nie sposób nie wyczuć podatnego gruntu pod wprowadzenie Minecrafta do szkół publicznych.

Kopalnia Nauki i Wiedzy – konkurencja dla szkół publicznych?

Naturalną koleją rzeczy jest więc zadanie pytania, gdzie w ten edukacyjnej przyszłości jest miejsce Kopalni Nauki i Wiedzy? Czy przez to, że szkoły publiczne zaczną stosować Minecraft Education jako narzędzie edukacyjne nasza placówka utraci swoją wyjątkowość? Odpowiedź jest prosta i brzmi – nie. Dlaczego? Cóż – powodów jest co najmniej kilka. Po pierwsze, dla nas Minecraft jest czymś więcej niż pomocą edukacyjną, jest podstawowym narzędziem dydaktycznym, w duchu którego prowadzimy nasze zajęcia i którego duchem przesiąknięte są ściany naszej Kopalni Nauki i Wiedzy. Nasze miejsce to nie tylko prowadzone w jego klasach:

To również spotkania klubu Minecrafta, imprezy urodzinowe i inne wydarzenia nawiązujące do tej wyjątkowej gry. To także unikalny wystrój i społeczność zgromadzona wokół świata z wydobytych bloków. I wreszcie – to ogromna wiedza i bogate kwalifikacje. Nasi nauczyciele już od lat przekładają doświadczenie zdobyte w konwencjonalnej pracy z uczniem do edukacyjnej wersji Minecrafta. Co więcej, system edukacji publicznej nie może być sfokusowany wyłącznie na jednym narzędziu dydaktycznym – a nasza Kopalnia? Wręcz przeciwnie – może i jest, ponieważ świadomie obraliśmy Minecraft Education jako najefektywniejszą platformę do przekazywania wiedzy! Na koniec chcielibyśmy jeszcze raz podkreślić, że bardzo cieszą nas takie pozytywne zmiany w publicznym systemie nauczania. Wszystkich nas nauczycieli łączy przecież misja, jaką jest przekazywanie wiedzy. Bardzo dobrze, że inne placówki, instytucje czy rządy również dostrzegają zalety Miecrafta jako pomocy dydaktycznej.