Jak pomóc dziecku nauczyć się ułamków? Oto kilka sprawdzonych metod!
577 742 022

KOPALNIA NAUKI I WIEDZY

Zajęcia, które wciągają jak Minecraft!

Dino

Jak pomóc dziecku nauczyć się ułamków? Oto kilka sprawdzonych metod!

Jedna piąta, jedna czwarta, jedna ósma, jedna szósta, dwie czternaste, jedna jedenasta, cztery dwudzieste ósme, i pięć trzecich... – nauka ułamków potrafi przyprawić o istny zawrót głowy zarówno dzieci, jak i rodziców. Czy faktycznie ten dział matematyki musi sprawiać aż tak duże trudności? Jako Kopalnia Nauki i Wiedzy uważamy, że zdecydowanie nie – co zresztą mogą potwierdzić nasi uczniowie. W takim razie jak nauczyć dziecko działań na ułamkach? Oto kilka prostych metod!

Spis treści:

Matematyki nie da się wykuć

To fakt – matematyki nie da się „wykuć”, bo trzeba ją po prostu zrozumieć. W innym razie nawet jeżeli już wykujemy dany dział, to nauka kolejnych przysporzy nam jeszcze więcej problemów. Braki w wiedzy matematycznej mają także przełożenie na trudności w opanowaniu innych ścisłych dziedzin – na przykład fizyki czy chemii. Sytuacji nie ułatwia fakt, że wielu zadań matematycznych nie da się zobrazować w inny sposób niż poprzez suche liczby – przynajmniej do takiego wniosku można dojść, przeglądając podręczniki do nauki matematyki stosowane w publicznych szkołach. Kluczem otwierającym w głowie ucznia szufladkę przeznaczoną do wypełnienia wiedzą matematyczną jest zrozumienie znaczenia liczb i zasad panujących w tej dziedzinie.

Jak uczyć się ułamków? Oto sprawdzone metody!

W jaki sposób uczyć się ułamków z dzieckiem? Najlepiej zobrazować dane działanie – możesz to wykonać na kilka sposobów:

A jak przedstawić redukcję ułamków w przyswajalny sposób?

Powiedzmy, że wysyłasz dziecko po drobne zakupy, na które wystarczy dwadzieścia złotych. Pięć banknotów dwudziestozłotowych jest równowartością banknotu o nominale 100 zł. Dlatego dwadzieścia złotych to dwadzieścia setnych. Dwadzieścia złotych jest jedną piątą banknotu stuzłotowego. Dlatego ułamek dwadzieścia setnych po redukcji staje się jedną piątą.

Ok. Tyle teorii – a jak to wygląda w praktyce? W praktyce większość z nas jest na co dzień tak zabiegana, że nie jest po prostu w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu na wykładanie dziecku matematycznych zagadnień w podobny, przyswajalny sposób. Ponadto wiedzę matematyczną trzeba stale utrwalać – więc zazwyczaj jednorazowe zobrazowanie ułamków nie jest wystarczające dla opanowania materiału. Nie bez powodu tak często zapisujemy dzieci na korepetycje z matematyki.

Problem jest jednak taki, że często te zajęcia uzupełniające są prowadzone w podobny sposób jak zajęcia szkolne. Zastanów się – skoro dziecku trudność sprawia przyswajanie wiedzy o ułamkach na podstawie suchych działań liczbowych, to czy jego poziom wiedzy poprawią zajęcia dodatkowe oparte na takiej podobnej metodyce? Zapewne w pewnym stopniu tak, ponieważ spędzi ono więcej czasu nad zeszytem. Istnieje jednak inna droga prowadzenia korepetycji i nauczania w ogóle – bardziej efektywna i przyswajalna dla młodych umysłów. W jaki sposób prowadzimy zajęcia dodatkowe z matematyki w Gdyni i online?

Matematyki nie da się wykuć, ale można wykopać :)

Już na początku tego artykułu wspomnieliśmy, że matematyki niestety nie da się wykuć na przysłowiową blachę. Można ją natomiast wykopać. Jak? To proste – w Minecrafcie, czyli grze, w której wykopywanie tak zwanych bloków odgrywa kluczową rolę. Minecraft jest uwielbiany przez dzieci w wieku szkolnym na całym świecie. Uznaliśmy, że skoro tak dobrze znają one świat tej gry to dlaczego nie wyjść poza schemat tradycyjnego nauczania i nie zacząć prowadzić zajęć właśnie w tym wirtualnym środowisku? Matematyka w Minecraft to zajęcia dodatkowe prowadzone online oraz w stacjonarnie w naszej Kopalni Nauki i Wiedzy w Gdyni.

Dzieci na naszych zajęciach uczą się ułamków i innych zagadnień matematycznych z nauczycielem w świecie realnym oraz wirtualnym. W drugim z wymienionych spędzają średnio 60% czasu zajęć. Dzieci poprzez zabawę z blokami, mogą nie tylko kreować otoczenie, ale również uczyć się różnych dziedzin matematyki. Zadania w wirtualnej klasie są przygotowane w taki sposób, aby dziecko dosłownie widziało ułamki, z którymi pracuje w danym momencie. Ponadto gra, pozwala na utrwalenie wiedzy wyłożonej w dedykowanym podręczniku. To metodyka, która bardzo duży nacisk kładzie na obrazowanie trudnych zagadnień matematycznych, rozwój logicznego myślenia i naukę poprzez zabawę. Dzieci uwielbiają brać udział w naszych zajęciach, a dzięki nim lepiej radzą sobie ze szkolnym programem. Nie pozostaje nam nic innego, jak zaprosić Państwa na próbne zajęcia z matematyki w Minecraft!