Kopalnia Nauki i Wiedzy - KOREPETYCJE Z MATEMATYKI W GDYNI - MATEMATYKA MINECRAFT
577 742 022

KOPALNIA NAUKI I WIEDZY

Zajęcia, które wciągają jak Minecraft!

Dino

Standardy Ochrony Małoletnich

Działanie dla zapewnienia dobrostanu Małoletniego stanowi podstawowy wyznacznik dla całego Personelu Kopalni Nauki i Wiedzy. W tym celu kadra traktuje wszystkich Małoletnich podopiecznych z szacunkiem, a stosowanie jakiejkolwiek formy przemocy jest wykluczone. Kadra Jednostki podejmuje działania w interesie Małoletnich, stosując przepisy obowiązującego prawa, przepisy wewnętrzne pracodawcy oraz zasady współżycia społecznego.

W opracowaniu i stosowaniu niniejszych „Standardów ochrony małoletnich” kierowano się poniższymi założeniami:

ROZDZIAŁ I

GŁÓWNE POJĘCIA i RAMY PRAWNE

§ 1

1. Ilekroć w niniejszym dokumencie Standardów Ochrony Małoletnich (zwanych dalej „Standardami”) jest mowa bez bliższego określenia o:

1. Niniejsze Standardy opracowano i wdrożono na podstawie art. 3 ust. 2 pkt 2 i art. 22b- 22c Ustawy z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich (Dz.U. 2024 poz. 560).

2. Niniejsze Standardy należy stosować z uwzględnieniem w szczególności następujących aktów prawnych:

ROZDZIAŁ II

ZASADY REKRUTACJI PERSONELU

§ 2

Placówka prowadzi weryfikację kwalifikacji i nastawienia do osób Małoletnich ze strony kandydata na:

2. Placówka przestrzega zasad rekrutacji obowiązujących zgodnie z Ustawą z dnia 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich, w tym:

4. Dopuszczalne jest przedłożenie przez kandydata pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenia, że prawo danego państwa nie przewiduje wydawania informacji o niekaralności lub nie prowadzi rejestru karnego oraz oświadczenia, że nie był w tym państwie prawomocnie skazany.

ROZDZIAŁ III

ZASADY ZAPEWNIAJĄCE BEZPIECZNE RELACJE POMIĘDZY MAŁOLETNIM A PERSONELEM

§ 3

1. Do podstawowych standardów zapewniających bezpieczne relacje Personelu z Małoletnimi należą:

2. Do szczegółowych standardów zapewniających bezpieczne relacje Personelu z Małoletnimi należą:

3. Personel w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia Małoletniego, monitoruje sytuację i dobrostan Małoletniego oraz działa wyłącznie w ramach obowiązującego prawa powszechnego, przepisów wewnętrznych Jednostki, w tym niniejszych Standardów oraz swoich uprawnień i kompetencji.

§ 4

Personelowi bezwzględnie zabrania się w szczególności:

§ 5

1. Fizyczny kontakt przedstawiciela Personelu z Małoletnim jest dopuszczalny wyłącznie jako reakcja na realne potrzeby Małoletniego w danym momencie, uwzględniając przy tym jego wiek, płeć, kontekst kulturowy i sytuacyjny oraz wymogi związane z pracą z Małoletnim o specjalnych potrzebach edukacyjnych lub z niepełnosprawnością.

2. Kontakt fizyczny przedstawiciela Personelu z Małoletnim nigdy nie może być niejawny bądź ukrywany, ani wiązać się z jakąkolwiek gratyfikacją dla Małoletniego lub wynikać z relacji władzy.

3. Kontakt fizyczny Personelu z Małoletnim może być uzasadniony w szczególności w razie, gdy wymagane jest:

§ 6

1. Kontakt pomiędzy Personelem a Małoletnim poza godzinami pracy jest zabroniony, z zastrzeżeniem ust. 2 – 4. W szczególności nie wolno członkom Personelu zapraszać, ani przyjmować Małoletnich lub ich Rodziców do swojego miejsca zamieszkania.

2. W razie gdy zachodzi konieczność kontaktu z Małoletnim lub jego Rodzicem poza godzinami pracy, dozwolone jest używanie tylko służbowego telefonu, służbowego adresu e-mail lub służbowego komunikatora, chyba że kontakt osobisty jest niezbędny, z uwagi na indywidualne okoliczności.

3. W sytuacji, gdy poza godzinami pracy niezbędny jest kontakt osobisty przedstawiciela Personelu z Małoletnim, wymagana jest obecność Rodzica.

4. W przypadku, gdy przedstawiciela Personelu łączą z Małoletnim lub jego Rodzicem relacje rodzinne lub towarzyskie, przedstawiciel Personelu jest zobowiązany do zachowania pełnej poufności, w szczególności do utrzymania w tajemnicy spraw dotyczących innych Małoletnich, Rodziców i pozostałego Personelu.

ROZDZIAŁ IV

ROZPOZNAWANIE I REAGOWANIE NA CZYNNIKI RYZYKA KRZYWDZENIA MAŁOLETNICH

§ 7

1. Personel posiada wiedzę i w ramach wykonywanych obowiązków zwraca uwagę na czynniki ryzyka krzywdzenia Małoletnich, takie jak w szczególności:

2. Jeżeli z objawami u Małoletniego współwystępują określone zachowania Rodziców, to podejrzenie, że Małoletni jest krzywdzony jest szczególnie uzasadnione. Niepokojące zachowania Rodziców to w szczególności:

3. W przypadku zidentyfikowania czynników ryzyka, wskazanych w ust. 1 lub 2, przedstawiciele Personelu podejmują rozmowę z Rodzicami, przekazując informacje na temat dostępnej oferty wsparcia i motywując ich do szukania stosownej pomocy.

ROZDZIAŁ V

ZASADY I PROCEDURA PODEJMOWANIA INTERWENCJI W SYTUACJI PODEJRZENIA KRZYWDZENIA MAŁOLETNIEGO PRZEZ PERSONEL, INNEGO MAŁOLETNIEGO, OSOBĘ TRZECIĄ LUB RODZICA

§ 8

1. Schemat podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia Małoletniego przez Personel:

2. Schemat podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia Małoletniego przez inną osobę nieletnią:

3. Schemat podejmowania interwencji w przypadku podejrzenia krzywdzenia Małoletniego przez jego Rodzica:

§ 9

1. W każdym przypadku zauważenia krzywdzenia Małoletniego należy uzupełnić Kartę Interwencji, której wzór stanowi Załącznik nr 3 do niniejszych Standardów.

2. Kartę Interwencji załącza się do akt osobowych Małoletniego. W przypadku podejrzeń wobec Pracownika, również do jego akt osobowych. W przypadku Współpracownika zawiadamia się podmiot, który skierował go do Placówki (np. w przypadku studenta odbywającego praktykę zawiadamia się właściwą uczelnię).

ROZDZIAŁ VI

PRZEPISY KOŃCOWE

§ 10

1. Standardy wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.

2. Standardy w aktualnej treści obowiązują do czasu ich zmiany.

3. Ogłoszenie następuje w sposób przyjęty zwyczajowo w danej Placówce, tak, aby zapewnić dostęp do Standardów Personelowi, Małoletnim i ich Rodzicom, w szczególności poprzez wywieszenie w miejscu ogłoszeń.

4. W sprawach nieuregulowanych niniejszymi Standardami, stosuje się przepisy prawa powszechnie obowiązującego, w tym z zakresu prawa pracy, prawa rodzinnego i opiekuńczego, pomocy społecznej, o przeciwdziałaniu przemocy domowej oraz ochrony danych osobowych.

ROZDZIAŁ VII

WYKAZ ZAŁĄCZNIKÓW

ZAŁĄCZNIK NR 1:

Oświadczenie o posiadaniu pełnej zdolności do czynności prawnych i korzystaniu z praw publicznych; o niekaralności oraz o toczących się postępowaniach przygotowawczych, sądowych i dyscyplinarnych.

📄 Pobierz oświadczenie (.docx)
ZAŁĄCZNIK NR 2:

Wzór Karty Interwencji w przypadku stwierdzenia (podejrzenia) krzywdzenia małoletnich, obowiązująca w Kopalni Nauki i Wiedzy.

📄 Pobierz wzór Karty Interwencji (.docx)
ZAŁĄCZNIK NR 3:

Oświadczenie pracownika o zapoznaniu się i zobowiązaniu do przestrzegania standardów ochrony małoletnich.

📄 Pobierz oświadczenie pracownika (.docx)
ZAŁĄCZNIK NR 4:

Wykaz instytucji niosących pomoc w sytuacjach doświadczania przemocy, wraz z numerami telefonów.

📄 Pobierz wykaz instytucji (.docx)